ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

Öğr.Gör.Dr. Ayşegül CAN İstanbul Kent Araştırmaları Seminer Serisi'nin 3. Seminerinde Sunum Yaptı

03.05.2021

Bölümümüz Öğretim Görevlisi Dr. Ayşegül CAN, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen "İstanbul Kent Araştırmaları" seminer serisinin üçüncü seminerini verdi. 29 Nisan 2021 Perşembe günü gerçekleştirilen seminerde CAN, "Soylulaştırma Hissi: Galata Örneğinde Mekana Aitlik ve Gerilim" başlıklı araştırmasını sundu.

Seminer kapsamında CAN öncelikle literatürde soylulaştırma kavramına değindi. Galata semtinde soylulaştırma sürecini alanın planlama tarihçesinden başlayarak ele alarak, soylulaştırmada 1. ve 2. dalga yerleşenlerin arasındaki farklara ve gerilime değindi. Çalışmada kişilerin alana aidiyet duygusundaki farklılaşmayı ve birbirlerine bakış açılarını yaptığı mülakatlardan kesitlerle ortaya koyarak, soylulaştırmanın alandaki psikolojik etkilerini kişiler üzerinden okudu.

CAN seminer sonunda aldığı sorular ışığında bulgularını İstanbul'un soylulaştırmaya maruz kalmış diğer semtleri üzerinden de tartıştı ve soylulaştırmanın tamamlanan değil devam eden ve yinelenebilen bir süreç olduğuna dikkat çekti.