ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

“İstanbul Kent Araştırmaları”nın İlk Seminer Serisi 15 Sunum ile Tamamlandı

04.08.2021

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen ”İstanbul Kent Araştırmaları”nın ilk seminer serisi tamamlandı.

Nisan- Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve çevrim içi olarak düzenlenen ilk seminer serisinde, 15 adet seminer sunumu gerçekleştirildi. 5 farklı meslek grubunu ve 11 kurumu temsilen toplam 17 araştırmacı, İstanbul’da kent ölçeğinde yaptıkları araştırmaların sonuçlarını paylaştı. Yoğun ilgi gören seminerlere toplamda 333 katılım sağlandı. Sunulan çalışmaların %33’ü araştırma konularında İstanbul geneline yoğunlaşırken, diğer araştırmalar ile toplamda 90 proje/bölge tartışmaya açıldı.

Seminerlerin sonunda “İstanbul Kent Araştırmaları”na dahil olan her bir araştırmacıya sundukları katkılarından dolayı “katılım belgesi” verildi. Araştırmacılar, seminerlerde aldıkları geri dönüşler ve bilim kurulunun kendilerine ilettikleri yorumlar ışığında çalışmalarını revize etmeye başladı. Bu çalışmanın sonucunda Şehir ve Bölge Planlama Bölümü, “İstanbul Kent Araştırmaları-I” başlıklı kitabı yayımlayarak, İstanbul için yapılan bu araştırmaları tüm araştırmacıların, kentlilerin ve kent yöneticilerinin erişimine sunacak.

Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim elemanlarından Ar. Gör. Ayça ÇELİKBİLEK’in başkanlığında Öğr. Gör. Dr. Ayşegül CAN ve Ar. Gör. H. Aysun ÖZKAN YAZAR’ın yer aldığı düzenleme kurulu “İstanbul Kent Araştırmaları”nın ikinci seminer serisinin hazırlıklarına başladı.

Eylül 2021’de başlayacak olan 2. Seminer serisinde İstanbul’a ilişkin kent ölçeğinde yürüttüğünüz araştırmalarınızla yer almak için buradaki formu doldurabilir, seminerlere katılım sağlamak için Şehir ve Bölge Planlama Bölümü web sitesini takip edebilirsiniz.