ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

İstanbul Kent Araştırmaları'nın 4.Semineri Doç.Dr.Akansel YALÇINKAYA'nın Sunumu ile Gerçekleştirildi

10.05.2021

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen "İstanbul Kent Araştırmaları" seminer serisinin dördüncü semineri bölümümüz öğretim üyesi Doç. Dr. Yıldız AKSOY'un moderatörlüğünde, Turizm İşletmeciliği bölümümüz öğretim üyesi Doç. Dr. Akansel YALÇINKAYA tarafından yapılan sunum ile 06 Mayıs  2021 Perşembe günü çevrim içi olarak gerçekleştirildi.
  
YALÇINKAYA, seminer kapsamında "Yeşilköy'den Atatürk'e, Hava Meydanından Havalimanına: Bir Havalimanının Tarihi" başlıklı araştırmasını sundu. Çalışmasında havalimanının mimari, tarihi ve ekonomik gelişimini ve havacılık müzesine dönüşümünü yazılı ve sözlü kaynaklar ve kapsamlı arşiv belgeleriyle ele aldı.  YALÇINKAYA,  Yeşilköy havalimanının kuruluş sürecinde yerli ve yabancı yatırımların katkısından bahsederek, bu kapsamda dönemin Türkiye - ABD siyasi yakınlaşması ve Marshall yardımlarının önemini vurguladı. Mali yardımların özellikle ülkenin ilk hava alanlarının kuruluşu ve teçhizat ihtiyaçlarının karşılanmasında temel bir kaynak olduğuna da dikkat çeken YALÇINKAYA, sunumunu Yeşilköy Havalimanı'nı isim değişikliğine götüren süreç ve Atatürk Havalimanı'nın doğuş hikayesiyle noktaladı.
  
Büyük bir katılımın olduğu seminerde, sunumdan sonra oldukça faydalı bir soru-cevap bölümü gerçekleştirilerek, YALÇINKAYA'nın anlattığı havalimanı tarihi, günümüz kentlerindeki neoliberal politikaların etkileri ve 3.Havalimanı projesi açısından genişletilerek ele alındı.