ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

İstanbul Kent Araştırmaları’nın 24.Seminerinde Yaratıcı Kentler ve Tasarım Şehri İstanbul Tartışıldı

15.11.2021

İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Şehir ve Bölge Planlama Bölümü tarafından düzenlenen “İstanbul Kent Araştırmaları” seminer serisinin yirmi dördüncü semineri 12 Kasım Cuma günü çevrim içi olarak gerçekleştirildi. Bölümümüz Öğretim Görevlisi Dr. Ayşegül CAN moderatörlüğünde düzenlenen seminere Yüksek Mühendis Nazlı Varlıer ‘Bütüncül Bir Yaklaşım Üzerinden Yaratıcı Kent Kavramının İncelenmesi: Tasarım Şehri İstanbul’ başlıklı sunumu ile konuk oldu.

Sunumuna ‘yaratıcı kent’ kavramının ortaya çıkış süreciyle başlayan VARLIER, devamında yaratıcı kentle ilişkili diğer kavramları ele aldı. Farklı araştırmacıların yaratıcı kent çalışmalarına kronolojik olarak değinen araştırmacı, yaratıcı kent çalışmalarının akademik, uygulama ve politika boyutlarına değindi. Yaratıcı kentlerin sınıflandırılmasında uluslararası kriterler ve kuruluşlara da yer veren VARLIER, İstanbul´u da bu kapsamda değerlendirdi. Yaratıcı kent performans ölçümlerine göre İstanbul´un pek çok alanda geri kaldığına değinen araştırmacı, kentsel yönetim çalışmalarının da arttırılması gerektiğine değindi. Yaratıcı kent, sürdürülebilirlik ve performans ilişkisine odaklanan çok boyutlu ve katmanlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Sunum sonrası yapılan tartışma bölümünde, yaratıcı kent kavramının küresel güneydeki yansımaları ve İstanbul örneği karşılaştırıldı.