ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA

Dekanlık Söyleşileri 15. Bölüm Yayımlandı

01.06.2022

Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi himayesinde "Dekanlık Söyleşileri" isimli Youtube programı yayına başladı. Yapımcılığını Prof. Dr. Ali Tan'ın, yönetmenliğini Öğr. Gör. Görkem Katmer’in yaptığı programda eğitim, tarih, sanat, mimarlık, kent, çevre, peyzaj, ekoloji ve daha birçok konuya yer verilmektedir.

Programın bu bölümünde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğr. Gör. Dr. Ayşegül Can, lisansını İTÜ Çevre Mühendisliği, yüksek lisansını ise İTÜ ve Göteborg Chalmers Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliğinde tamamlayan yüksek mühendis Barkın Dalmaz ile kentsel hareketlilik, kent içi bisiklet kullanımı ve bunun sürdürülebilir ulaşımdaki yeri ve önemi hakkında bir söyleşi gerçekleştirdi.

Kentsel bisiklet kullanımının şehirli kişi için özgürleştirici, sağlıklı ve çevre dostu olmasının yanı sıra dünyada önemi gittikçe artan Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini sağlamak açısından ne kadar gerekli olduğu tartışıldı. Bunun yanı sıra, İstanbul gibi kalabalık ve ulaşımı oldukça karışık olan bir şehirde bisiklet altyapısı oluşturulması ve teşvikinde yaşanabilecek problemler ve bunların potansiyel çözümleri üstünde öneriler sunuldu.

İzlemek için: